Geçtiğimiz hafta Antalya’da, 17 – 21 Eylül tarihleri arasında 5 günlük  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) eğitimlerinden biri olan Asansör SMM eğitimine katıldım. Bu eğitimden kısaca bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bu eğitime katılabilmek için EMO üyesi olmak ilk şart. Ben de ilk olarak EMO Denizli Şubesi’ne giderek kaydımı yaptırdım ve internet üzerinden eğitime başvurdum.

17 Eylül günü sabah EMO Antalya Şubesi’ne giderek kurs ücretini ödedim ve 1 saat sonra kurs başladı.

Eğitimi EMO İzmir Şubesi Asansör Komisyonu Başkanı, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi, Elektrik Mühendisi Bülent ÇARŞIBAŞI verdi.

Kursa, Türkiye’nin çeşitli illerinden hem benim gibi yeni mezun mühendisler hem de  yıllardır piyasada ya da devlette mühendislik yapmış tecrübeli mühendislerin yer aldığı 15 mühendis katıldı.

Akla gelen ilk soru “Nedir bu SMM?”

SMM (Serbest Müşavir Mühendis) : Bürolarının tasarım yapmaya, uygulamaya, teste, kontrole, kabule ve imzalamaya yetkili olduğu Elektrik-Elektronik-Kontrol-Biyomedikal mühendisliğine yönelik mühendislik hizmetlerine ve bu hizmetlere ait herhangi bir konuda bilim ve tekniğe uygun olarak hizmetin görülmesine fikren katkıda bulunulmasına SMM Hizmeti denir. Bu hizmetleri gerçekleştiren kişiye de SMM denir.

 Ne İş Yapar?

 • Etüd  ve Yapılabilirlik Hizmetleri.
 • Proje Hizmetleri;
  1- Öneri Projesi,
  2- Ön Proje (avan proje),
  3- Uygulama Projesi,
  4- Röleve Projesi,
  5- Değişiklik Projesi (tadilat projesi),
   6- Üretim projesi (imalat projesi),
   7- Son Durum Projesi,
  8- Detaylar.
 • Araştırma ve Geliştirme Hizmetleri.
 • İhale Dosyası ve Keşif-Şartname Düzenleme Hizmetleri.
 • Mesleki Kontrollük Hizmetleri.
 • Teknik Uygulama Sorumluluğu (fenni mesuliyet).
 • Hakediş ve Kesin Hesap Hizmetleri.
 • Devreye Alma, Kontrol ve Kabul Hizmetleri
 • İşletme ve Bakım Hizmetleri.
 • Danışmanlık Hizmetleri (müşavirlik hizmetleri).
 • Yapım Hizmetleri ve/veya Sorumluluğu
 • Test ve Ölçüm Hizmetleri
 • Teknik Dosya Hazırlama Hizmetleri
Asansör SMM

Çağdaş kentleşmenin vazgeçilmezi olan asansör sistemlerinin teknik kurallara uygun olarak montajının yapılması ve sağlıklı bir şekilde işletmesi için konulmuş olan standart, yönetmelik ve CE işaretlemesi gerekmektedir. Asansör sistemlerine ilgili idareden ruhsat alınabilmesi için Avan ve Uygulama projelerinin hazırlanarak gerekli onayların alınması ön koşuldur. Ayrıca işletmeye açık olan asansörlerin de aylık bazda bakımları ile yıllık bazda kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir. Asansör SMM eğitiminde bu konularda EMO üyelerinin bilgi birikimlerinin geliştirilmesi ve belgelendirilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim sonunda alınan belgeler ile Asansör projelerinde imza yetkisi elde edilmektedir.

Kurstan Notlar:

1.Gün

TMMOB, EMO, MİSEM, Asansör Yasa ve YönetmelikleriMühendislik ve Etik, Hukuki ve Mali sorumluluklar hakkında bilgiler verildi.

2. Gün

Asansörlerin genel tanıtımı yapıldı.  Asansörün en alt noktası olan kuyu dibinden başlayarak asansörün tüm yapısı anlatılmaya başlandı.

3.Gün

Asansör elemanlarının anlatılmasına devam edildi. Ardından Asansör Avan Projesi (Ön Proje) hazırlanması, çizilmesi hakkından bilgiler verildi ve örnek olarak bir binanın asansör avan projesi hesaplaması ve çizimi yapıldı.

Avan Projede:

-Trafik Hesabı

-Uygun Tip ve Sınıf Seçimi

-Kuyu ve Makine Dairesi Ölçülerinin Belirlenmesi

-Tahrik Gücü Hesabı

-Kolon Hatları ve Kesicilerin Belirlenmesi

-Aydınlatma ve Priz Hatlarının Belirlenmesi

-Mukavemet Hesabı

anlatıldı.

4.Gün

Asansör Uygulama Projesi hazırlanması, asansörün kontrolü ve temel güvenlik gereksinimleri hakkından bilgiler verildi.

5.Gün

Kursun son gününde 4 gün boyunca anlatılar ışığında 5’er kişilik 3 grup olarak EMO Antalya Şubesi Asansörü üzerinde uygulama yapıldı.

Kurs sonunda hak kazandığımız “Asansör Avan Proje Hazırlama Yetkilendirme Belgesi” ile Asansör Denetleme,Ruhsat ve Kontrol Yetkilendirme Belgesi” nin en kısa sürede bağlı bulunduğumuz şubeye gönderileceği oda yetkilileri tarafından söylendi.

Bu kurs hem piyasayı tanımam açısından hem de bakış açımı genişletmesiyle birlikte benim için çok verimli geçti. Fakat herhangi bir asansör firmasına bağlı olmadığım ya da kendime ait  bir bürom olmaması sebebiyle şu an için SMM belgesini almak için ilk şart olan “Asansör SMM eğitimine katılmış olmak” şartını tamamladım.

Asansör SMM’e sahip olmak için gerekli tüm belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Misem tarafından düzenlenen kursları http://www.emo.org.tr/misem/ adresinden takip edebilirsiniz.

Kurs hakkında sorularınızı yorumlardan cevaplamaya çalışacağım. İyi Günler…

 

Yorum Yaz